Wybieramy kuchenkę mikrofalową – na co zwrócić uwagę?

 Już ponad pół wieku minęło odkąd na rynku komercyjnym pojawiła się pierwsza kuchenka mikrofalowa. Do naszego kraju dotarła może ona trochę później niż byśmy chcieli, ale jej popularność na rynku światowym jest niezaprzeczalna. Można ją spotkać w bardzo wielu gospodarstwach domowych, a jej brak oznacza zwykle zastrzeżenia co do metody podgrzewania posiłków, którą niektórzy określają jako niezdrową, a nawet rakotwórczą.

Ile w tym prawdy? Cały czas nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Wiadomo jedynie, że negatywne skutki ma spożycie gotowych i wysoko-tłuszczowych potraw, które są przeznaczone do tej szybkiej metody „gotowania”.
Jest, że jest to sprzęt funkcjonalny i stosunkowo tani, zważywszy jakie możliwości posiada.
Skoro to czytasz to pewnie zastanawiasz się nad kupnem jednej z nich, pozwól zatem, że udzielę Ci kilku użytecznych porad, po których wybór stanie się o wiele łatwiejszy.Najważniejsze parametry

Ilość funkcji kuchenki mikrofalowej powinna stać na pierwszym miejscu podczas wyboru odpowiedniego modelu. Skoro już chcemy kupić coś przydatnego niech nasz produkt posiada:
- funkcję grillowania, która pozwoli zróżnicować metodę przygotowania potraw,
- opcję gotowania na parze (dla tych, którzy cenią sobie wartości odżywcze posiłków)
- termoobieg (by potrawa była równomiernie podgrzana),
- funkcję rozmrażania (dla oszczędności czasu i nerwów, kiedy zapomnimy zrobić to w tradycyjny sposób),
- odpowiednią wielkość, by posiadane przez nas talerze mogły się obracać bez problemu w jej wnętrzu – nawet te kwadratowe),
- regulacje mocy (mikrofalówka bardzo szybko podgrzewa, a niektóre składniki mogą wymagać wolniejszej obróbki cieplnej),
- wygodny panel sterowania,
- solidne wykończenie, które pozwoli ci łatwo umyć  mikrofalówkę.

Indywidualne potrzeby

Skoro myślisz o kupnie kuchenki mikrofalowej to zapewne masz dla niej specjalne zadanie, które ma cię odciążyć w przygotowywaniu posiłków. To czego potrzebujesz powinno być więc jedną z podstawowych zasad doboru oraz główną opcją, o którą należy pytać na pierwszym miejscu. Chcesz mieć szybszą alternatywę piekarnika? Wybierz droższy i bardziej rozbudowany model. Zależy Ci jedynie na skróceniu czasu podgrzewania potraw? Najlepiej sprawdzi się tu więc prosty i tańszy produkt. Oceń również, czy w ofercie nie znajduje się trochę droższy sprzęt, posiadający opcję, o której wcześniej nie pomyślałeś/aś, a mogłaby okazać się równie pomocna.

Różne rodzaje

Zacznijmy od tego, że kuchenki mikrofalowe dzielą się na modele wolno-stojące i te, które przeznaczone są do zabudowy w meblach kuchennych. Jeśli więc nie masz miejsca na blacie roboczym, to albo należy zrewidować co na nim stoi, albo zastanowić się jak wkomponować to nowe urządzenie w strukturę mebli (opcja droższa, ale jeśli dopiero urządzasz kuchnie to pozwalająca zaoszczędzić sporo miejsca). Wspominaliśmy już powyżej o pojemności mikrofali – to bardzo ważny parametr, gdyż od niego zależy wygoda użytkowania. Im większa tym większe naczynie może zostać w niej umieszczone i tym większą porcję jedzenia podgrzejemy. Dla większej rodziny na pewno przyda się taki model powyżej 20 litrów, natomiast singiel/ka zadowoli się 15-20 litrową mikrofalówką. Oceńmy najpierw ile miejsca posiadamy (dla kuchenki wolno-stojącej), a dopiero potem udajmy się do sklepu, czy przeglądajmy oferty w Internecie.

Portal Sprzęt-RTV-AGD.pl wsparł mnie merytorycznie.

Do kolejnego przeczytania!
A.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz