Jak przygotować ogród do zimy

Jesień w ogrodzie mieni się różnorodnymi kolorami. To jednak również czas, w którym jest wiele pracy związanej z przygotowaniem roślin do zimy. Tylko odpowiednia troska zaowocuje bujnym rozkwitem ogrodu wiosną.

Od czego zacząć przygotowania do zimy
Przygotowanie ogrodu do zimy warto rozpocząć w takiej samej kolejności, w jakiej organizuje się porządki w domu. Najpierw zaczyna się od najwyższych partii, przechodząc do niższych, na odkurzaniu i trzepaniu dywanów kończąc. Na zielonym terenie taka metodyka doskonale się sprawdza. W dodatku jesień to pora, kiedy rośliny wciąż jeszcze mogą być ozdobą ogrodu. To też doskonały moment, by posadzić drzewa i krzewy z odkrytymi korzeniami. Po posadzeniu należy pamiętać o tym, by nie pozostawić tych roślin nieosłoniętych przed mrozem. Zatem usypuje się kopczyki z ziemi u nasady pni, co w pełni chroni te rośliny przed minusowymi temperaturami.

Jesienne przycinanie roślin
Jesienią nie należy przycinać roślin, ponieważ takie działanie pobudza je do wzrostu, kiedy tak naprawdę powinny gromadzić wodę, by przetrwać zimę. Decydując się na przycinanie, trzeba mieć świadomość tego, że rośliny wykorzystają zgromadzoną wodę do tego, by wypuścić nowe pędy, co tylko osłabi je przed nadchodzącą zimą.


Jak ochronić rośliny przed mrozem
Jedną z prac, jaką trzeba wykonać przed nadejściem zimy, jest otulenie roślin, co ochroni je przed niskimi temperaturami. Szczególnie warto tutaj pamiętać o wrażliwych na mróz krzewach, a także o bylinach i roślinach cebulowych. Krzewy, takie jak Ketmia, czy Budleja, należy okryć zanim przyjdą pierwsze przymrozki. Natomiast byliny tuż po przymrozkach, a rośliny cebulowe, gdy ziemia już będzie nieco zamarznięta. Do okrycia roślin wykorzystuje się różne materiały: liście, igły sosen, słomę, trociny, korę i papier szary, chociaż trzeba pamiętać o tym, że papier jest nietrwały. Bardzo dobrze sprawdza się natomiast słoma, ponieważ nie chłonie wilgoci, zapewniając ochronę nawet przed siarczystym mrozem. Niestety materiał ten przyciąga też gryzonie, które, nierzadko, pozostają niewidoczne dla oka, jednocześnie podgryzając rośliny. Ważne jest więc to, by nie okrywać bylin i krzewów zbyt wcześnie.


Jak postępować z roślinami doniczkowymi
Rośliny doniczkowe najlepiej wstawić do chłodnego pomieszczenia, w którym temperatura nie przekracza 10 stopni Celsjusza. Niektóre można nawet pozostawić na zewnątrz, jednak tylko wtedy, gdy są całkowicie osłonięte przed mrozem i tylko wtedy, gdy są to rośliny przyzwyczajone do panujące w kraju klimatu. Najlepiej więc postawić wówczas doniczki na styropianie, a same rośliny osłonić za pomocą folii bąbelkowej i słomianej maty. Z kolei rośliny ciepłolubne, w tym agawy, koniecznie muszą się znaleźć w zamkniętym pomieszczeniu.


Jak przygotować glebę do zimy

Prace porządkowe w ogrodzie, czy na działce, kojarzą się głównie z grabieniem liści. Jednak dotyczą one również nawożenia ziemi, która powinna mieć odczyn zasadowy, by rośliny nie zmarniały. Odczyn ph cały czas się zmienia, zwłaszcza jeśli w ogrodzie rosną krzewy i drzewa iglaste. Należy więc co dwa-trzy lata sprawdzać, jakie jest ph. Jeśli okaże się, że gleba ma odczyn niższy od sześciu, wówczas trzeba dodać do ziemi wapna, a po kilku tygodniach odżywić ziemię kompostem lub nawozem. Należy przy tym pamiętać, by nie stosować nawozów azotowych. Zamiast nich warto zdecydować się na te z zawartością potasu lub fosforu.


Jak zadbać o trawnik
Nie tylko ziemia potrzebuje dodatkowej porcji odżywki, ale również i trawnik. By mieć pewność, że będzie się dobrze prezentować wiosną, trzeba:
  • kosić trawnik do momentu, aż trawa nie przestanie rosnąć;
  • wygrabić dokładnie liście, by nie zaczęły się rozkładać na trawie i nie przyczyniły się do powstania pleśni śniegowej
  • podlewać do samych przymrozków tak, by nie powstawały wodne zastoiny


Jak wygląda oczko wodne przygotowane do zimy
Woda w połączeniu ze spadającymi liśćmi prowadzi do wydzielania się siarkowodoru, który zabija ryby, zabierając im dopływ tlenu. Zastanawiając się więc nad tym, jak przygotować ogród do zimy, warto pamiętać o tym, by na oczko położyć siatkę. W ten sposób spadające liście z drzew i krzewów łatwo uda się usunąć, mając pewność, że żaden nie pozostał na powierzchni. Nie można też zapomnieć o wysuszeniu pomp, filtrów i wszelkich urządzeń, dzięki którym oczkiem wodnym można cieszyć się bez mała cały rok. Jeśli w oczku nie ma roślin, wystarczy je osuszyć. Jeżeli natomiast są w nim rośliny, należy zadbać również o nie, usuwając te, które są wrażliwe na mróz. W sytuacji, gdy w oczku pływają ryby, należy wytopić dla nich przerębel lub je wyłowić i przechować przez zimę w akwarium. To drugie rozwiązanie warto wziąć pod uwagę, kiedy oczko jest dość płytkie, o głębokości mniejszej, niż jeden metr.


Jak przechowywać narzędzia ogrodnicze zimą
Wszelkie prace w ogrodzie przeprowadza się z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi. By można było się cieszyć z ich sprawności, należy o nie odpowiednio zadbać, a każdy materiał wymaga zastosowania innych form pielęgnacji. Metalowe przedmioty, takie jak łopatki, grabie, czy siekiery oczyszcza się z ziemi, a następnie zabezpiecza przed korozją, w razie kontaktu z wodą. Natomiast wszelkie elementy tnące należy wyczyścić, naostrzyć i naoliwić. Przed złożeniem urządzeń i narzędzi ręcznych należy sprawdzić, czy nie ma problemów z elektryką. Jeśli na terenie ogrodu korzysta się z większych maszyn, takich jak na przykład kosiarka, wówczas trzeba zapewnić im odpowiednie lokum. Należy przy tym pamiętać o tym, by na zimę opróżnić z nich benzynę i płyn do chłodnic.


Meble schować, czy pozostawić na zewnątrz
W ogrodzie nie może zabraknąć mebli ogrodowych, a są to również te przedmioty, które trzeba chronić tak przed działaniem wody, jak i przed niskimi temperaturami. Jeśli meble są wykonane z technorattanu, można je bez obaw pozostawić na zewnątrz, dbając jedynie o ich czystość. Wszelkie pozostałe rodzaje mebli należy przechowywać w suchym pomieszczeniu. Meble ogrodowe czyści się za pomocą octu, co ma miejsce wtedy, gdy są to meble wykonane z plastiku.  Z kolei meble drewniane oczyszcza się przy pomocy papieru ściernego. Warto również pamiętać o zwierzętach, w tym o ptakach, które potrzebują karmnika. W ogrodzie żyją też jeże, jaszczurki i wiewiórki, a każde z tych zwierząt potrzebuje bezpiecznego miejsca do zimowania.


Autor artykułu:
Artykuł został przygotowany przez internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje min. szeroki wybór mebli ogrodowych (http://ogrodolandia.pl/meble-ogrodowe), pergoli, donic ogrodowych i architektury ogrodowej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz