Balkonowa oaza zieleni


Okwiecony i zazieleniony balkon to piękna wizytówka nie tylko naszego mieszkania, ale także piękny widok, którym możemy cieszyć się z wnętrza domu. Nie tylko od wiosny do późnej jesieni, ale także zimą, jeśli wykorzystamy do aranżacji rośliny zimozielone i trawy. Dobrze jest wiedzieć gdzie i jakie rośliny można zasadzić na naszym balkonie, by cieszyć się ich pięknem jak najdłużej.

W dzisiejszym świecie, gdzie wszystko dzieje się w zawrotnym niemal pędzie, człowiek szuka azylu, w którym mógłby zwolnić, odpocząć od zgiełku codziennego życia. Wyprawy na łono natury są jednym ze sposobów, by poprawić sobie nastrój. Robimy to niemal instynktownie, ale naukowcy dowiedli, że przebywanie w otoczeniu przyrody poprawia nie tylko nastrój człowieka, ale też jego kondycje fizyczną. Na przykład według badań jednego z profesorów psychologii z Teksasu, pacjenci po ciężkich operacjach, którzy leżeli w salach z widokiem na zieleń lepiej znosili ból, pokonywali stres i dochodzili do siebie, niż ci sami pozbawieni obcowania przez okno z przyrodą.

Wyjazdy w plener nie zawsze się udają, możemy trafić na przykład na grupy ludzi zachowujących się hałaśliwie i rozczarować się. Dobrze zapewnić sobie samemu przyjemny kącik, w którym możemy obcować z przyrodą – choćby balkon, taras, czy nawet zielony parapet.

Możemy tam sobie poustawiać różne doniczki, powiesić skrzynki, przymocować je do poręczy balkonu - możliwości jest wiele. Większe rośliny warto umieścić w donicach stojących.


Jeśli samu urządzimy sobie taki zielony kącik, dobierzemy rośliny i ich otoczenie do własnego gustu, będziemy mogli pochwalić się tym rodzinie i znajomym – to będzie też dla nas źródło satysfakcji. Dodatkowo, sadząc zioła, skorzystamy na zdrowiu, ale też i smaku naszych potraw.


Jakie kwiaty, na którym balkonie?
Nie na każdym balkonie udadzą nam się takie kwiaty i rośliny, jakie byśmy chcieli akurat mieć. Od strony południowej musimy sadzić rośliny kochające światło słoneczne, zaś od strony północnej te cieniolubne. Musimy też dostosować specyfikę naszych wybranych roślin do rodzaju doniczek, w których będą rosły. W za małych korzenie dobrze się nie rozwiną, zbyt duże mogą rozwinąć podziemną część kosztem kwiatów i liści. Rośliny wysokie i te o głębokich korzeniach wymagają specjalnych, większych donic.


Balkony od strony południowej

Tutaj najchętniej sadzimy te kwiaty i rośliny, które lubią słońce. Jego promienie padają na balkon wtedy, gdy są najbardziej intensywne, świecą tez tam od rana, chociaż nieco słabiej. Nagromadzone w ciągu dnia światło nawet wieczorem stwarza korzystną atmosferę dla roślin. Zalecane na południowe balkony rośliny to znane prawie wszystkim pelargonie i surfinie.


Balkon zachodni

Od tej strony możemy posadzić rośliny analogiczne do tych, co od południa. Należą one do najbardziej atrakcyjnych wizualnie, dlatego nasz balkon będzie cieszył oczy różnobarwnymi kwiatami, które dobierzemy sobie według gustu. Trzeba jedynie pamiętać o regularnym podlewaniu. Będą tam się trzymały od marca do października, te wieloletnie na zimę musimy tylko dobrze okryć.


Balkon wschodni

Tu słonce operuje mocno jedynie od rana do południa, później jest bledsze i mniej intensywne. Ale dobre warunki do rozwoju roślin mamy za to przez cały rok. Tylko zimową porą trzeba je chronić przed mroźnymi wiatrami. Od tej strony warto posadzić odporne na przemarzanie rośliny wieloletnie i takie lubiące cień. Uda się tu begonia czy fuksja, niektóre zioła.


Balkon od północnej strony
Od tej strony warto umieścić rośliny lubiące cień, bo praktycznie nie można liczyć tu na światło słoneczne, chyba, że krótko wcześnie rano lub późno po południu. Temperatura panuje tu wyrównana, mimo, że niższa niż w najbliższym otoczeniu. Rośliny gorzej kwitną i mają słabsze liście, bo woda z doniczek słabiej tu paruje. Sprawdzą się tu podobne rośliny do tych z północnych balkonów.
W czym sadzić rośliny
Decyzja, w czym posadzimy nasze rośliny ma wpływ nie tylko na estetyczną stronę balkonu, ale też i na kondycję zieleni. Doniczki za małe nie pozwolą się dobrze rozwinąć korzeniom, te za duże z kolei spowodują zbytni rozrost podziemnych części kosztem tych widocznych. Możemy wybrać doniczki z wewnętrznym wkładem, estetyczne i pozwalające na swobodny rozwój roślin.


Istotnym problemem jest też właściwy odpływ wody z doniczki. Nie możemy dopuścić do zalania korzeni i w efekcie do ich zgnicia, czy grzybiczych chorób. Możemy wybrać doniczki ze zintegrowanym systemem nawadniania albo odpowiednie wkłady do efektownych donic ceramicznych.


Nasz zielony kącik ma cieszyć nasze oczy, watro, więc zadbać o jego estetykę, wybierając takie doniczki czy pojemniki, które będą pasowały do niego pod każdym względem. A wybór jest duży.


Doniczki ceramiczne, ciężkie, są ciekawe w wyglądzie i dobrze chronią rośliny przed przegrzaniem lub przemarzaniem. Są dość drogie i łatwo mogą się uszkodzić. Z kolei doniczki z tworzywa sztucznego są lekkie, ale nie zawsze estetyczne. Te z betonu pasują do nowoczesnych aranżacji, są jednak ciężkie. Drewniane są przyjazne dla roślin, pasują do każdego otoczenia i trwałe. Metalowe też pasują do nowoczesnych stylizacji, są lekkie, stosowane często, jako osłonki. Doniczki z technorattanu pasują i do nowoczesnych aranżacji jak i tradycyjnych. Lekkie i wytrzymałe, łatwe w utrzymaniu czystości, nie odbarwiają się na słońcu.

Autor artykułu:
Artykuł przygotował internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje szeroki wybór donic ogrodowych: ( http://ogrodolandia.pl/donice-ogrodowe ). W ofercie znaleźć można min. donice z technorattanu, plastiku i ceramiki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz